Porady

Jak zajmować się psem?

Pies wymaga od właściciela bardzo dużej uwagi. Ponieważ psy przywiązują się do ludzi, dla relacji zwierzę – człowiek ważny jest każdy detal w zachowaniu człowieka. Pies to nie tylko obowiązek kilku spacerów, ale o wiele, wiele więcej.

Przede wszystkim to, jakiej opieki wymaga pies, zależy w dużym stopniu od rasy. Ludzie od wieków hodowali psy w różnych celach, dlatego zupełnie inaczej zajmować się trzeba ozdobnym yorkiem, a inaczej owczarkami. W przypadku wszystkich psów bardzo duże znaczenie ma właściwa dieta. Zachowanie odpowiedniego poziomu dostępności substancji odżywczych nie jest trudne, jeśli stosuje się gotowe mieszanki pokarmowe. Podawanie psu, zamiast karmy suchej lub mokrej, resztek ze stołu, nie jest sposobem żywienia. Co prawda pies się naje, ale będzie niedożywiony, czyli będzie wykazywał niedobór pewnych specyficznych substancji mineralnych przy zrealizowanym zapotrzebowaniu energetycznym.

Psa, w zależności od rasy, trzeba czasem wykąpać, uczesać i trymować mu sierść. Są to zadania dość żmudne, zwłaszcza że nie każdy pies lubi te formy opieki. Trzeba też każdemu psu zapewnić odpowiedni poziom aktywności. Oczywiście inaczej wygląda aktywność w przypadku psów myśliwskich, owczarskich, ozdobnych i każdego innego typu rasy. Należy o tym dowiedzieć się przed zakupem psa, ponieważ to określi też, ile czasu dziennie będzie potrzeba poświęcić zwierzęciu oraz jakie akcesoria się do tego przydadzą.

Pies wymaga także okresowych wizyt u weterynarza. Szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz na przykład kontrola stanu uzębienia, bo z tym niektóre rasy mają poważny problem, to zabiegi podstawowe, niezbędne dla utrzymania psa w dobrej kondycji przez całe życie, które nierzadko trwa około 15 lat (choć oczywiście to również uzależnione jest od rasy).